Композиції ефірних олій
З давніх-давен відвідування лазні в Україні було не тільки гігієнічною процедурою, а й одним з універсальних методів для відновлення душевних і фізичних сил.
Старовинні лікарі прописували парні процедури через велику кількість недуг, в тому числі і нервового характеру, а також в якості чудового способу розслабити тіло, очиститися, зняти напругу, схуднути і заряджати життєвою енергією. Традиції парних очищувальних процедур поширені не тільки в країнах пострадянського простору. Турецький хамам, фінська сауна, японське сенто, римські лазні, шведські басто, російська парна - ось лише мала частина закладів для очищення тіла за допомогою впливу пари.
В рази посилити лікувальну дію парилки допомагають натуральні концентровані вижимки з рослин - ефірні олії. Банна ароматерапія приносить відчутну користь для здоров'я, оскільки поєднання цілющих компонентів рослин і гарячого повітря дозволяє з легкістю впливати на кожну клітинку тіла за допомогою тепла, фітонцидів та інших біологічно активних фітонутрієнтів. Незалежно від того волога вона або суху, гаряча пара корисна для тіла у всіх відношеннях. По-перше, вона розкриває пори, сприяє інтенсивному потінню, а разом з рідиною виводяться накопичені шлаки і токсичні речовини. По-друге, очищає шкіру, активізує метаболізм і запускає механізми природного спалення жиру. По-третє, збагачена лікувальними ароматичними компонентами пара впливає на тіло через органи дихання, нормалізує всі процеси, що протікають в організмі.
Застосування ефірних олій для лазні сягає своїм корінням в старовину. У хорошій парильні правильно підібраний ефір - незамінний лікувальний і відновлюючий банний засіб. Єдине, що об'єднує різні ефірні масла - це їх здатність впливати на енергетичне поле людини, відновлюючи ауру і надалі зберігаючи її цілісність. В іншому, кожен ефір має свої унікальні характеристики.
- Дезінфекція повітря в парній: чайне дерево, материнка, кедр, ялівець, кіпарис.
- Підвищення імунітету: герань, кедр, розмарин, приморська сосна, ялиця, рожеве дерево.
- Лікування хвороб органів шлунково-кишкового тракту: імбир, валеріана, бергамот, ваніль, гвоздика, кріп.
- Мігрень, головний біль, розумове перенапруження: лимон, мандарин, розмарин, іланг-іланг, базилік, шавлія, мускат, м'ята, меліса, бергамот.
- Безсоння, стрес, невроз, синдром хронічної втоми: лаванда, м'ята, апельсин, жасмин, кориця.
- Тривога, апатія, меланхолія, нудьга: апельсин, лимон, ваніль, кориця, гвоздика, пальмароза, жасмин, іланг-іланг, меліса, лаванда.
- Хвороби опорно-рухового апарату: евкаліпт, ялівець, розмарин, базилік, чайне дерево, ялина, кипарис, ялиця, лимон.
- Кашель, що супроводжує захворювання органів дихання: кріп, фенхель, майоран, ялівець, кипарис, сосна, ялина, кедр, аніс, майоран, евкаліпт.
- Захворювання сечостатевої сфери, в тому числі фригідність і імпотенція: жасмин, іланг-іланг, сандал, неролі, пачулі, троянда, кардамон, мускатний горіх.
- Очищення проблемної шкіри: чайне дерево, розмарин, лаванда, бергамот, ялиця, мускатний шавлія, гвоздика, мирра, полин Таврійський.
- Целюліт і розтяжки: всі цитрусові, розмарин, ялівець, материнка, ладан.
- Удари, розтягування, спортивні травми: меліса, мирт, ялівець, розмарин, базилік, лаванда, м'ята перцева, евкаліпт, ялина.
Досвідчені банщики не рекомендують капати чисті ефірні олії або їх суміш безпосередньо на розжарене камення, оскільки надмірно інтенсивний аромат може викликати головний біль і інший дискомфорт. Найкращим способом застосування ефірів в парильні вважається приготування ароматизованої води: 10 крапель обраного масла додають в 1,5 л теплої води, яку згодом використовують для замочування віників, протирання дерев'яних полиць, поливу на кам'янку (не більше 30 мл за 1 раз).
Не перевищуйте рекомендовані дозування і пропорції. Пам'ятайте, що чисті ефіри - висококонцентровані вичавки, для яких принцип «більше, значить краще» категорично не годиться. Ніколи не застосовуйте в лазні масла, на які у вас є алергія. Якщо ви не знаєте дії будь-якого масла, то від його використання краще відмовитися. При первинному використанні масла, коли ви ще не знаєте реакцію свого організму, краще скоротити рекомендовану дозу втричі, а час перебування в парній до 2-х хвилин.